KDO JE J. P. DELANEY?

Aktuality a zajímavosti Radek Blažek | 11. srpna 2017

Pod záhadným pseudonymem autora bestselleru Ta přede mnou se nejspíš skrývá slavný spisovatel či spisovatelka, který/á chtěl/a vyzkoušet jiný žánr.

Když vyšel psychologický thriller Ta přede mnou, nadšení čtenáři se začali ptát: kdo J. P. Delaney a co dalšího napsal? K jejich velkému zklamání kromě knihy Ta přede mnou nic dalšího nenašli. J. P. Delaney je totiž pseudonym.

Dosud zůstává zahalené tajemstvím, kdo se pod ním skrývá. V literárních kruzích se však šeptá, že by to mohl být známý spisovatel či známá spisovatelka, který/á chtěl/a vyzkoušet napsat něco mimo svůj obvyklý žánr. Konkrétně padlo jméno E. L. Jamesové, autorky erotického fenoménu Padesát odstínů šedi, Dana Browna známého pro bestseller Šifra mistra Leonarda nebo Helen Fieldingové, jež proslula Deníkem Bridget Jonesové.

Nebylo by to poprvé, kdy světoznámý autor přistoupil k pseudonymu, aby se vyhnul spojení se svou předchozí prací. J. K. Rowlingová pod falešným jménem Robert Galbraith napsala několik detektivek, protože chtěla zabránit velkému očekávání, které by detektivka z jejího pera bezesporu vyvolala. Spisovatel oceněný prestižní Man Bookerovou cenou Julian Barnes zase píše krvavé thrillery pod pseudonymem Dan Kavanagh, aby si odpočinul od „vážné literatury“ a přitom „neušpinil“ své slavné jméno.

Fenomenální úspěch bestselleru Ta přede mnou (statisíce prodaných výtisků na celém světě, kniha vychází ve 41 zemích) zaručil, že se v Hollywoodu už pilně pracuje na filmovém zpracování. V režisérském křesle má usednout Ron Howard, což opět přiživilo spekulace, že J. P. Delaney je právě Dan Brown, neboť Howard má na kontě adaptace tří Brownových bestsellerů – Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Inferno.

Skrývá se pod pseudonymem J. P. Delaney Dan Brown, který si potřeboval odpočinout od Roberta Langdona a světových spiknutí, a tak napsal napínavý psychothriller z pohledu dvou žen? To bohužel nevíme, ale máme tady větu, kterou Ron Howard před rokem prohlásil o knihách Dana Browna: „Důvod, proč jsou tak úspěšné, je ten, že jsou zábavné, že vás zcela pohltí, že jsou zajímavé a ano, pod vším tím mají hloubku a nutí k zamyšlení.“

Je to zvláštní, protože o thrilleru Ta přede mnou lze říct přesně to samé – je to čtivý thriller, od kterého se neodtrhnete, a pod tím vším se skrývá hlubší rovina, která vám pořádně procvičí mozkové závity!

"