Moderní české dějiny dostanou komiksovou podobu

Recenze Radek Blažek | 29. září 2016

Ještě před státním svátkem 28. října se na pulty knihkupectví dostane výjimečná kniha historika Jiřího Černého a ilustrátora Lukáše Fibricha. Obrázky z moderních československých dějin zachycují události od roku 1945 do roku 1989 pomocí komiksových okének.

„Na knize jsem pracoval přes dva roky,“ říká výtvarník Lukáš Fibrich, který kvůli práci na knize musel důkladně nastudovat veškeré dobové náležitosti jako módu, auta i třeba vizuální styl reklam. V kombinaci se zajímavými a lehce napsanými texty Jiřího Černého vznikla jedinečná publikace, která by neměla chybět v žádné české domácnosti. class=item float-right

Obrázky z moderních československých dějin přirozeně navazují na předchozí knihy Jiřího Černého Obrázky z českých dějin a pověstí a Obrázky z československých dějin. Ve své třetí publikaci spolu s talentovaným ilustrátorem Lukášem Fibrichem zmapovali úsek našich dějin, který nepatří mezi ty nejveselejší.

Kniha začíná nadšením vítáním Edvarda Beneše po návratu z válečného exilu, ukazuje rostoucí moc komunistů a bezmoc demokratické opozice. Záslužným činem je zachycení některých méně známých momentů jako protikomunistické demonstrace z roku 1947 nebo pochod studentů v únoru 1948 na Hrad za prezidentem Benešem.

Právě dobové zajímavosti a detailní ilustrace, na nichž vyniknou zejména karikatury komunistického prokurátora Josefa Urválka a Miloše Jakeše, z knihy dělají dílo, které pomůže nejen studentům během studia dějin 20. století, ale i starším čtenářům čtivou formou pochopit souvislosti.

Autoři knihy vůbec nevyužívají patos, dobře si uvědomují, že dějiny druhé poloviny minulého století jsou mrazivé samy od sebe. Obrázky z moderních československých dějin tak jsou lehce napsanou knihou o těžkých momentech.

Radek Blažek

 

"