Čtenářská recenze – Deborah Levy: Doplavat domů

Recenze Knižní klub | 24. března 2014

Bazén u prázdninové víly. Osm dní v jedné společnosti. Francouzská Riviéra. Nahá žena v bazénu. Báseň jedné duše odhalí duše a jednání druhých. Konec byl předvěstí začátku.

DoplavatKitty Finchová je ženou, která nedokáže změnit sebe, ale ty kolem sebe ano. Má na všechny nějaký vliv. Ať dobrý nebo špatný. A umí především také ve všech ohledech šokovat. Stačí, když dostane šanci. A ta na ni čekala u bazénu prázdninové vily.

Tam se setkává s rodinou Jacobsových a dalšími lidmi, se kterými stráví několik perných dní a nocí. Kitty tak má možnost požádat hlavu rodiny Jacobsových – básníka Jozefa Nowogrodzkého, aby ohodnotil její životní báseň. Ten ale váhá. Proč? Má k tomu nějaký pádný důvod?

Zároveň si tímto naléháním Kitty získá několik nepřátel a mezi nimi i Isabel Jacobsovou, která jí dala tu možnost, zde s nimi pobývat. Naopak dcera Nina vidí v Kitty svého anděla strážného. Svěřuje se jí se svým životním postupem. Stává se ženou. Co se změní pro Ninu a její nejbližší okolí? Co rozproudí Kittyn chtíč?

*

Doplavat domůByl uvnitř ní. Vstoupil do její mysli prostřednictvím transu. Zachycovala jeho myšlenky, pocity a záměry. Zaryla si nehty do tváří, a když si byla jistá, že je vzhůru, šla k francouzským dveřím a vlezla do bazénu. Než doplavala k polosplasklé matraci a odtáhla ji k mělčímu konci, do zápěstí ji štípla vosa. Nevěděla s jistotou, jestli to přízračné zjevení byl duch, sen nebo halucinace. Bez ohledu na to bylo ale v její mysli už dlouho. Ponořila hlavu pod vodu a začala počítat do deseti.
Někdo byl v bazénu s ní.
Kitty jen tak tak rozeznávala opticky zvětšené konečky prstů Isabel Jacobsové, jež lovila hmyz věčně umírající na té straně, kde je hloubka. Když se vynořila, Isabeliny silné paže už rozrážely studenou zelenou vodu a hmyz se svíjel na hromádce u samého kraje bazénu.

*


Není třeba román o pětiset stránkách, někomu stačí rozehrát bravurní příběh několika postav i pouze na sto padesáti. Výjimku netvoří ani Deborah Levy, která nás dokázala přivést na místo, kde se všechno pomalu ale jistě schylovalo ke změnám. Rozbuškou všeho se však stala jediná žena. Ke zpříjemnění nějakého večera s lehkým zamyšlením se.

Autor recenze: Josef Němec

"